Strona główna / Wiadomości pogodowe /

Niże genueńskie niosą powodzie

09:05
11 września 2024

Skąd się biorą?
Niże genueńskie niosą powodzie

Niż genueński powstaje nad okolicami włoskiej Genui.

Największe powodzie w dziejach Polski przynosił niż genueński. To on stoi za katastrofalnymi wezbraniami Wisły i Odry w 1997 i 2010 roku.

Niż genueński powstaje, jak sama nazwa wskazuje, w rejonie miasta Genua w północno-zachodnich Włoszech, na skutek napływu gorącego i wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego. Układ niskiego ciśnienia przemieszcza się następnie torem "Vb" przez wschodnią Austrię, Czechy i Słowację po Polskę.

Nad naszym krajem dochodzi do bardzo dużego zróżnicowania temperatury, ponieważ od zachodu napływa chłodne powietrze polarno-morskie, a od południowego wschodu gorąca i wilgotna masa znad Morza Czarnego. Ten kontrast termiczny wyzwala gwałtowną konwekcję, która napędza układ niżowy olbrzymimi ilościami wody.

Przyczyna dziejowych powodzi w Polsce

Niż zostaje zablokowany przez potężne wyże z zachodu i wschodu, przez co nie może podążać dalej w kierunku wschodnim, zatrzymując się nad jednym obszarem na kilka dni, gdzie padają ciągłe, obfite deszcze. W trzy doby może spaść tyle deszczu, ile normalnie powinno przez pół roku.

Ustawienia treści zewnętrznych

Polityka prywatności
Powódź stulecia w Polsce w 1997 roku.

Jako, że w Polsce największe sumy opadów notowane są wówczas na terenach górzystych Sudetów i Karpat za sprawą orografii, dochodzi do gwałtownych wezbrań na potokach i strumykach górskich, a te z kolei zasilają główne rzeki, w tym Odrę i Wisłę, wywołując powodzie.

W lipcu 1997 roku niż genueński doprowadził do katastrofalnej powodzi tysiąclecia na Odrze, która zatopiła Racibórz, Opole i Wrocław. Powtórkę mieliśmy w 2010 roku, kiedy olbrzymie powodzie dotknęły jednocześnie Odrę i Wisłę. Kolejna wielka powódź jest tylko kwestią czasu i może nadejść w każdej chwili.

Redakcja Pogoda & Radar
To może Cię zainteresować
wtorek, 27 maja 2025

Warto wiedzieć

Rekordowy skok temperatury
poniedziałek, 30 czerwca 2025

Warto wiedzieć

Czym się różni upał suchy od mokrego?
piątek, 11 lipca 2025

Deszczowy rekord

Padało codziennie przez 8 miesięcy
Więcej wiadomości
Wiadomości pogodowe
czwartek, 10 lipca 2025

Skrajności temperatury

Dziś chłodno, przed rokiem upalnie
piątek, 11 lipca 2025

Kropla chłodu

U nas chłodniej niż za kołem polarnym
piątek, 11 lipca 2025

Wyjątkowo deszczowo

Tak mocno nie padało od miesięcy
Wszystkie artykuły
Pogoda & Radar

www.pogodairadar.pl

facebooktikTokyouTubeKontakt
Polityka prywatności | Stopka redakcyjna | Oświadczenie o dostępności