Pogoda & Radar
Strona główna / Wiadomości pogodowe

Wiadomości pogodowe - Obserwuj pogodę na żywo

13:06
1 lutego 2023

Walentynki na niebie
Zapierający dech widok Mgławicy Dusza

nebulaTak wygląda Mgławica Serce i Duch okiem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a - © NASA.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał obraz zapierającej dech Mgławicy Duch. Oddalona jest ona od Ziemi o 7000 lat świetlnych i jej widok na myśl przywodzi świąteczną dekorację.

Westerhout 5, znany szerzej jako Mgławica Serce i Duch, tworzy rozległy obszar gwiazdotwórczy, rozciągający się na 300 lat świetlnych, z dwiema mgławicami połączonymi gazowym mostem. Obie mgławice są wypełnione jasnymi gwiazdami, które mają zaledwie kilka milionów lat i prawdziwymi niemowlętami w porównaniu z naszym Słońcem, liczącym 5 miliardów lat.

Mgławica Serce może być fotografowana przez amatorskich astrofotografów bezpośrednio z powierzchni naszej planety, co czyni ją jednym z najczęściej udostępnianych zdjęć kosmicznych ok. 14 lutego, czyli na Walentynki.

Ciemny region w kształcie kijanki, znajdujący się w górnej, środkowej części opublikowanego zdjęcia, jest odpowiedzialny za zatrzymanie formowania się gwiazd w mgławicach. Astronomowie obserwują takie twory od niedawna. Większa wiedza na ich temat pozwoli zrozumieć proces ewolucji mgławic i galaktyk.

Redakcja Pogoda & Radar
Wyślij nam swoje zdjęcia/filmy
10:01
1 lutego 2023

Fantastyczne zjawisko
Giewont wyłania się z morza chmur

W ostatnich dniach tatrzańskie szczyty były najbardziej słonecznym miejscem w Polsce za sprawą zjawiska zwanego morzem chmur.

Nad nasz kraj napływało ciepłe powietrze, które wślizgiwało się powyżej masy zimnej, opadającej. W efekcie doszło do inwersji termicznej, ponieważ na szczytach górskich było cieplej niż w dolinach.

Nad całą Polską na wysokości zaledwie kilkuset metrów zawisły niskie chmury warstwowe Stratus, które przysłaniały słońce. Jedynie wierzchołki gór wyłaniały się spośród tego morza chmur.

Powyższe nagranie poklatkowe wykonane zostało z Kasprowego Wierchu w Tatrach. Możemy zobaczyć, jak morze chmur otacza Giewont z metalowym krzyżem na szczycie. W przyspieszeniu zjawisko to zapiera dech.

Redakcja Pogoda & Radar
07:04
1 lutego 2023

Niecodzienne zjawisko
Burze śnieżne nad Polską

thunderstorm

Minionej nocy nad zachodnimi i centralnymi regionami kraju przeszły najprawdziwsze burze połączone z ulewami, śnieżycami i porywistym wiatrem. Jak to możliwe zimą?

Chmury burzowe wędrowały znad zachodniego Pomorza przez Ziemię Lubuską i Wielkopolskę po Kujawy, Ziemię Łódzką, Śląsk i Małopolskę. Od godziny 20:00 do 2:00 odnotowano przeszło tysiąc wyładowań atmosferycznych, spośród których największy udział stanowiły pioruny międzychmurowe.

radarZróżnicowane rodzaje opadów i zachmurzenia nad Polską o godzinie 23:00 na Radarze Pogodowym. Widoczne są też strefy występowania burz.

Grzmiało i błyskało się m.in. na ulicach Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry i Wrocławia. Wielu mieszkańców było zaskoczonych burzami w okresie zimowym. Powstały one na styku ciepłej i chłodnej masy powietrza.

W zależności od temperatury panującej na wysokości od kilkuset metrów do kilku kilometrów, burzy towarzyszyła ulewa lub śnieżyca. Przykładowo we Wrocławiu podczas burzy śnieżnej temperatura dochodziła do 6 stopni i spadła w kilkanaście minut do 2 stopni.

radarLokalizacja wystąpienia piorunów na południe od Łodzi o godzinie 1:24 na Radarze Burz.

W Polsce burze najczęściej zdarzają się latem, ale występują przez cały rok, najrzadziej zimą. W styczniu i lutym towarzyszą przechodzeniu głębokich układów niżowych z chłodnymi frontami atmosferycznymi, takich jak Oleg, który sięgnął naszego kraju minionej nocy.

Redakcja Pogoda & Radar
19:11
31 stycznia 2023

Prognoza na środę
Deszcz, śnieg i porywisty wiatr

weather

W środę będzie pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami oraz chwilami obfitymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, a na zachodzie deszczu.

W nocy i nad ranem od -1°C na wschodzie do 3°C na zachodzie. Po południu od 1°C na północnym wschodzie do 6°C na zachodzie. Wiatr z kierunku zachodniego będzie silny i bardzo silny, w porywach do 50-70 km/h.

weatherPrognoza pogody na środę.

Wilgotność względna powietrza od 80 procent (wysoka) na zachodzie do 100 procent (bardzo wysoka) na wschodzie. Środowisko termiczne będzie odbierane jako bardzo zimne i wilgotne.

Ciśnienie będzie się lekko wahać. W południe wyniesie od 998 hPa (niskie) na północnym wschodzie do 1013 hPa (optymalne) na południu. Warunki biometeorologiczne nadal będą niekorzystne. Osoby wrażliwe mogą odczuwać ból głowy, senność i rozkojarzenie.

Redakcja Pogoda & Radar
15:13
31 stycznia 2023

Skąd się wzięły?
Lodowe kule nad Bałtykiem

Na bałtyckim wybrzeżu Estonii pojawiły się setki zagadkowych lodowych kul. Czy to dzieło człowieka, a może natury?

Od razu uspokajamy, że w żadnym razie nie jest to manifestacja obcej cywilizacji. Lodowe kule, nazywane oficjalnie morszkulcami, powstają, gdy na fragmentach roślin lub kamieniach wyrzuconych przez morze, zaczyna się osadzać warstwa lodu.

Zalegająca na plaży warstwa śniegu, błota pośniegowego lub śryżu oraz uderzające fale morskie podczas mrozu sprawiają, że lodowa otoczka kul systematycznie przyrasta. Porywisty wiatr sztormowy toczy kule aż osiągają one średnicę kilkudziesięciu centymetrów.

Najbardziej okazałe lodowe kule osiągają wagę nawet 20 kilogramów. Zazwyczaj występują tam, gdzie mrozy i sztormy występują najczęściej i są najsilniejsze, a więc nad brzegami amerykańskich Wielkich Jezior i na plażach Skandynawii.

Redakcja Pogoda & Radar