Pogoda & Radar
Strona główna / Wiadomości pogodowe

Wiadomości pogodowe - Obserwuj pogodę na żywo

18:01
25 września 2023

Trend pogodowy
Słonecznie i nawet 28 stopni

weather

Przed nami słoneczne i bardzo ciepłe dni. Ochłodzenie nadejdzie dopiero w weekend. A co czeka nas w przyszłym tygodniu?

We wtorek niewiele chmur na niebie, jedynie miejscami na południu zachmurzenie będzie większe, rano pojawią się też mgły. Na termometrach od 22 do 26 stopni.

Od środy do piątku niczego złego o pogodzie nie będzie można powiedzieć, ponieważ stanowić będzie ona przedłużenie lata. Bezchmurnie i gorąco, na ogół 25 stopni, ale lokalnie do nawet 27-28 stopni.

W weekend jedynie częściowe pogorszenie się pogody. Ochłodzi się do około 20 stopni, przybędzie chmur, ale opady pojawią się jedynie miejscami i będą bardzo słabe.

W przyszłym tygodniu jesiennej słoty nie musimy się obawiać. Nadal będzie pogodnie, bez opadów i przyjemnie ciepło, od 20 do 23 stopni, ale będą dni, gdy termometry pokażą nawet 27 stopni.

Sprawdź prognozę na mapachZobacz więcej
Redakcja Pogoda & Radar
Wyślij nam swoje zdjęcia/filmy
15:10
25 września 2023

Ostrzeżenie pogodowe
Noc i ranek z gęstymi mgłami

fog

Noc i poranek na południu i zachodzie kraju miną pod znakiem gęstych mgieł.

Chociaż na terenach górzystych południowej Polski mgły zaczynają się już pojawiać, to jednak tych najbardziej intensywnych spodziewamy się między późnym wieczorem a wczesnym porankiem.

Czy wiesz, że...

Przyczyną mgieł będzie duża zawartość wilgoci w podłożu po weekendowych opadach deszczu oraz bardzo słaby wiatr przy panującym wyżu atmosferycznym.

Wtedy nastąpi ograniczenie widoczności do 100-200 metrów, a miejscami nawet do 50 metrów. Poza górami najgęstsze mgły wystąpią na obszarach leśnych oraz w pobliżu cieków i zbiorników wodnych.

Kierowców uprzedzamy, aby w trakcie mgły zmniejszyć prędkość jazdy i dostosować ją do panujących warunków atmosferycznych.

Mróz zabija częściej niż upałZobacz więcej
Redakcja Pogoda & Radar
12:10
25 września 2023

Jak to możliwe?
Mróz zabija częściej niż upał

frost

Mimo postępującego globalnego ocieplenia, to mróz, a nie upał powoduje więcej ofiar śmiertelnych. Dlaczego?

Jak wynika z danych Brytyjskiego Urzędu Statystycznego (ONS) od 1988 roku w Anglii i Walii odnotowano przeszło 50 tysięcy przedwczesnych zgonów z powodu fal upałów. Jednak w tym samym czasie ofiar mrozów było czterokrotnie więcej.

Chociaż z biegiem lat upały stają się coraz częstsze, a ich ofiar przybywa, to jednak jeszcze długo skrajnie niskie temperatury będą mieć na koncie znacznie więcej ludzkich istnień.

Czy wiesz, że...

Kiedy temperatura przekracza 25 stopni, liczba zgonów wzrasta o około 50 procent w porównaniu do optymalnej temperatury dla ludzi. Natomiast poniżej minus 5 stopni liczba ofiar rośnie o około 75 procent.

Zdarzają się jednak wyjątki. Ubiegły rok przyniósł na Wyspach wyjątkowo długie i intensywne upały, po raz pierwszy w historii przekraczające 40 stopni, które kosztowały życie 4,5 tysiąca ludzi. To była największa liczba zgonów z tego powodu na tle ostatnich 35 lat.

Zachmurzenie ma znaczenieZobacz więcej
Redakcja Pogoda & Radar
09:04
25 września 2023

Między ciepłem a zimnem
Zachmurzenie ma znaczenie

tempRóżnice w temperaturze i zachmurzeniu minionej nocy.

Poranek stanowił świetny dowód na to, jak duży wpływ na temperaturę powietrza ma zachmurzenie nieba.

Mimo, że w całej Polsce oddychamy powietrzem polarno-morskim znad północnego Atlantyku, to jednak temperatura na tle całego kraju o poranku była mocno zróżnicowana. Przyczyną było niejednorodne zachmurzenie.

tempNajniższe temperatury powietrza odnotowane w poniedziałek.

Na zachodzie i północy, gdzie przez większą część nocy panowała bezchmurna aura, temperatura obniżała się gwałtownie na skutek intensywnego promieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną. Pojawiły się gęste mgły, a termometry pokazały zaledwie 4-5 stopni.

Warto o tym pamiętać

Gdy niebo jest pogodne, możemy się spodziewać chłodniejszej nocy niż, gdy jest szczelnie przysłonięte przez chmur i występują opady. Najsilniej efekt ten odczuwany jest w masach napływających z kierunków północnych.

Dla porównania na południu i południowym wschodzie kraju, gdzie noc minęła pod znakiem przeważającego zachmurzenia, miał miejsce miniaturowy efekt cieplarniany, temperatura opadła dużo wolniej i ostatecznie nie obniżyła się poniżej 13-14 stopni. Różnica wyniosła więc aż 10 stopni.

Śledź zmiany temperaturyZobacz więcej
Redakcja Pogoda & Radar
06:03
25 września 2023

Alarm na Filipinach
Wulkan emituje trujące chmury

Wulkan Taal emituje chmury dwutlenku siarki, które duszą mieszkańców rejonu filipińskiej stolicy.

W rejonie Manili oraz w sąsiednich prowincjach ogłoszono alarm po tym, gdy toksyczne gazy zaczęły wywoływać u tysięcy mieszkańców problemy z oddychaniem oraz podrażnienia skóry i oczu. Do szpitali trafiło wiele dzieci, zwłaszcza te cierpiące na astmę.

Władze natychmiast zamknęły wszystkie placówki oświatowe i wezwały mieszkańców do pozostania w domach, a przy tym uszczelnienia okien i drzwi, aby trujące gazy nie dostawały się do środka i nie były nadmiernie wdychane.

Wulkan Taal ma na swoim koncie tysiące ofiar śmiertelnych z powodu emisji dwutlenku siarki. Najtragiczniejsza sytuacja miała miejsce w 1965 roku. Tymczasem zaledwie 50 kilometrów od jeziora kraterowego położona jest stolica Filipin.

Lato zamiast jesieniZobacz więcej
Redakcja Pogoda & Radar