Pogoda & Radar
Strona główna / Wiadomości pogodowe

Wiadomości pogodowe - Obserwuj pogodę na żywo

10:06
29 marca 2023

Niebezpieczny mróz
O poranku niemal minus 20 stopni

temp

Ruszyła wegetacja, dlatego każda ujemna temperatura może powodować uszkodzenia upraw. Tymczasem nad ranem notowaliśmy lokalnie niemal 20 stopni poniżej zera.

Biegunem zimna okazały się okolice Czarnego Dunajca na Podhalu, gdzie temperatura spadła krótko przed godziną 5:00 aż do minus 19 stopni. Na szczęście tak silny mróz wystąpił jedynie miejscami na terenach okołogórskich.

tempNajniższe temperatury powietrza w środę.

Na nizinach był znacznie lżejszy, ale też niebezpieczny dla roślinności. Na Kujawach, Warmii, Ziemi Łódzkiej, Śląsku i w Małopolsce na wysokości 2 metrów było nawet do minus 8 stopni, a przy gruncie do minus 12 stopni.

tempNajniższe temperatury przy gruncie w środę.

Kolejne noce i wczesne ranki zapowiadają się cieplej. Ze środy na czwartek tylko miejscami na wschodzie i w górach spodziewamy się ujemnych temperatur. Mróz wróci na początku przyszłego tygodnia.

Redakcja Pogoda & Radar
Wyślij nam swoje zdjęcia/filmy
06:03
29 marca 2023

Śnieżyce i lawiny
W górach do wiosny daleko

snow

Gdy na nizinach witamy wiosnę, wysoko w górach wciąż panuje sroga zima. Potężne śnieżyce nawiedziły Tatry, zwiększając ryzyko schodzenia lawin.

Podczas jednej z najsilniejszych śnieżyc w tym sezonie na Tatry spadło aż 30 centymetrów śniegu, który zwiększył grubość pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu do niemal 2 metrów. Utworzyły się wysokie zaspy.

forecast

Ratownicy górscy ogłosili podniesienie ryzyka lawinowego do trzeciego stopnia. To oznacza, że mechaniczne zejście lawiny może spowodować pojedynczy człowiek i to z dużej odległości.

W najbliższych dniach w górach warunki do uprawiania turystyki będą bardzo trudne. Nie dość, że szlaki są nieprzetarte, to jeszcze przejdą kolejne zawieje śnieżne, a temperatura spadać będzie poniżej minus 15 stopni.

Redakcja Pogoda & Radar
18:12
28 marca 2023

Prognoza na środę
Więcej słońca i cieplej

weather

W środę poprawa pogody. Tylko na zachodzie będzie się chmurzyć, ale bez opadów. Na pozostałym obszarze większe przejaśnienia i rozpogodzenia.

W nocy i nad ranem od -7°C w Katowicach do -2°C w Szczecinie. Po południu od 5°C w Suwałkach do 11°C we Wrocławiu. Wiatr z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego będzie słaby i umiarkowany.

weatherPrognoza pogody na środę.

Wilgotność względna powietrza od 30 procent (niska) na południowym wschodzie do 75 procent (wysoka) na północnym zachodzie. Środowisko termiczne będzie odbierane jako zimne.

Ciśnienie zacznie spadać. W południe wyniesie od 1016 hPa (podwyższone) na północnym zachodzie do 1022 hPa (wysokie) na południu. Warunki biometeorologiczne wreszcie będą korzystne dla naszego samopoczucia.

Redakcja Pogoda & Radar
14:12
28 marca 2023

Zima na wiosnę
Tyle śniegu w marcu nie było od 15 lat

radarStrefy opadów śniegu nad Pomorzem widoczne na Radarze Pogodowym.

Nad wybrzeżami Bałtyku przeszły największe wiosenne śnieżyce od 15 lat. Miejscami spadło nawet kilkanaście centymetrów śniegu.

Niecodzienne, jak na tę porę roku, krajobrazy panują nad morzem. Wędrowały tam śnieżyce, które bardziej przypominały zimę niż wiosnę. Zwykle najcieplejszy w chłodnej porze roku region naszego kraju stał się najbardziej śnieżnym.

View this post on Instagram

A post shared by Chmielewskafoto Baltic (@chmielewskafoto_baltic)

W Łebie pokrywa białego puchu osiągnęła 12 centymetrów grubości. To największe ilości śniegu notowane tam od 25 miesięcy, a w marcu aż od 2008 roku, czyli od 15 lat.

Śnieg sypał obficie, ponieważ nad Bałtyk spłynęło arktyczne powietrze, które wyzwoliło intensywną konwekcję, a w efekcie przemianę pary wodnej w płatki śniegu opadające gęsto na plaże, ślicznie je przyozdabiając.

Redakcja Pogoda & Radar
10:09
28 marca 2023

Warto wiedzieć
Czym krupa różni się od śniegu?

graupel

Kolejny dzień z rzędu pada na nas zarówno śnieg, jak i krupa śnieżna. Oba zjawiska są do siebie podobne, a jednak różnią się diametralnie. Jak je rozpoznać?

Każdy z nas wie, jak wygląda śnieg. To płatki przypominające sześcioramienne gwiazdki, choć w zależności od temperatury, mogą zmieniać się nieregularne bryłki lub blaszki i słupki.

Jednak oprócz śniegu opada nas nas dzisiaj także krupa śnieżna. To zjawisko zbliżone wyglądem do gradu, jednak porowate kulki, przypominające do złudzenia styropian, są białe i nieprzeźroczyste w porównaniu do gradu.

Krupy są bardzo małe, grad nawet ten najmniejszy, jest od nich nieco większy. Powstają przy temperaturze ujemnej na skutek zamarzania na płatkach śniegu kropelek przechłodzonej wody. W podobny sposób tworzy się szadź.

Redakcja Pogoda & Radar