Strona główna / Wiadomości pogodowe /

Skąd się bierze mgła?

06:04
16 października 2023

Warto wiedzieć
Skąd się bierze mgła?

fog

Rozpoczął się sezon mgieł. Skąd się bierze to zjawisko? Okazuje się, że potrafi zaprzeczać sile grawitacji. W których miejscach naszego kraju pojawia się nadzwyczaj często?

Mgła składa się z miniaturowych kropelek wody, które są na tyle lekkie, że zamiast spadać, unoszą się w powietrzu. Gdybyśmy podzielili milimetr na tysiąc części, to miałyby one średnicę zaledwie 10-15 takich części.

Promienie słoneczne załamują się na nich sprawiając, że krajobrazy są niewyraźne, jakby ktoś wylał mleko. Mgła niczym nie różni się od zwyczajnych chmur, poza tym, że dotyka powierzchni ziemi. Gdy widoczność jest ograniczona poniżej 1 km, to wówczas mówimy o mgle, zaś gdy powyżej, o zamgleniu.

Najbardziej malownicze są mgły radiacyjne, które powstają w pogodne poranki, po chłodnych nocach. Ciepłe powietrze promieniuje, a chłodne spływa i gromadzi się w zagłębieniach terenu, gdzie pojawia się mgła.

Najbardziej dokuczliwe i paraliżujące są mgły adwekcyjne, gdy chłodne powietrze zastępowane jest ciepłą masą. Potrafią się one utrzymywać przez cały dzień i przy tym ograniczać widoczność nawet poniżej 100 metrów.

W Polsce mgły najczęściej występują nad zbiornikami i ciekami wodnymi, wśród gęstych lasów i w górach. W Chojnicach mgła wisi średnio przez 61 dni rocznie. Zdarzyło się, że nie ustępowała przez 72 godziny. Jeszcze częściej mglisto jest na szczytach górskich. Niczego nie widać nawet przez ponad 300 dni w roku.

Czy wiesz, że...

Na świecie najbardziej mglistą miejscowością jest Placentia położona w Nowej Fundlandii w Kanadzie. Miejscowy port Argentia mgłą jest spowity przez 10 miesięcy w roku.

Redakcja Pogoda & Radar
To może Cię zainteresować
poniedziałek, 30 czerwca 2025

Warto wiedzieć

Czym się różni upał suchy od mokrego?
wtorek, 27 maja 2025

Warto wiedzieć

Rekordowy skok temperatury
wtorek, 10 czerwca 2025

Warto wiedzieć

Najpotężniejsze tornado w historii
Więcej wiadomości
Wiadomości pogodowe
środa, 2 lipca 2025

Wyjątkowo gorąco

36 stopni na zachodzie kraju
czwartek, 3 lipca 2025

Apogeum upału

36 stopni w cieniu w Warszawie
wtorek, 1 lipca 2025

Pierwsze zdjęcie z orbity

Ziemia oczami polskiego astronauty
Wszystkie artykuły
Pogoda & Radar

www.pogodairadar.pl

facebooktikTokyouTubeKontakt
Polityka prywatności | Stopka redakcyjna | Oświadczenie o dostępności