Strona główna / Wiadomości pogodowe /

Zawiłe dzieje skali Celsjusza

Warto wiedzieć
Zawiłe dzieje skali Celsjusza

Skala Celsjusza została opracowana przez szwedzkiego astronoma Andersa Celsjusza w 1742 roku. Jego oryginalna propozycja była jednak odwrotna do używanej współcześnie. Dlaczego?

Zero stopni odpowiadało punktowi wrzenia wody przy standardowym ciśnieniu atmosferycznym. Z kolei 100 stopni oznaczało punkt zamarzania wody. Taki układ może wydawać się dziś nieintuicyjny, ponieważ kojarzymy wyższe wartości temperatury z cieplejszym środowiskiem.

Czy wiesz, że...

Odwrócenie skali Celsjusza wynikało z obserwacji astronomicznych i zainteresowań naukowych Celsjusza. Jako astronom badał m.in. zorze polarne i zmiany pogody, które wymagały pomiarów w niskich temperaturach. Możliwe, że uznał za bardziej praktyczne by niższe wartości liczbowe odpowiadały cieplejszym warunkom (np. wrzeniu wody).

Jednak w czasach Celsjusza nie istniał jeszcze ujednolicony standard pomiaru temperatury, a różne skale (np. Fahrenheita czy Réaumura) rywalizowały o popularność. Celsjusz oparł swoją skalę na łatwo mierzalnych punktach odniesienia, fazach zmiany stanu wody, co było przełomem w precyzyjnym określaniu temperatury.

Po śmierci Celsjusza w 1744 roku jego skala została zmodyfikowana. W 1745 roku szwedzki przyrodnik Carl Linnaeus oraz inni naukowcy, m.in. Jean-Pierre Christin, niezależnie zaproponowali odwrócenie skali, aby była bardziej intuicyjna. I taka jest do dziś.

Redakcja Pogoda & Radar
Wiadomości pogodowe
wtorek, 15 lipca 2025

Ryzyko podtopień

Nadchodzą kolejne ulewy
poniedziałek, 14 lipca 2025

Wisła wzbiera

Do Warszawy dotarła fala wezbraniowa
poniedziałek, 14 lipca 2025

Dnia ubywa, nocy przybywa

Dzień skrócił się średnio o 35 minut
Wszystkie artykuły
Pogoda & Radar

www.pogodairadar.pl

facebooktikTokyouTubeKontakt
Polityka prywatności | Stopka redakcyjna | Oświadczenie o dostępności